Synchronizace dat a mobilních zařízeníSdílení dat

Sdílení dat je třeba rozdělit do několika odvětví. V tomto článku se budeme věnovat online sdílení souborových složek, dokumentů Google (Google Docs) a kalendářů Google Apps.

Sdílení souborů a složek
Pro sdílení souborových složek po internetu je vhodné používat například již zmíněné nástroje Dropbox nebo třeba SugarSync. Pro sdílení konkrétních složek s určitými uživateli je potřeba znát jejich e-mailovou adresu, kterou se přihlašují k Dropbox či SugarSync, nastavení je dílem okamžiku. U obou těchto nástojů lze nastavit i veřejnou složku (Public), ke které se vygeneruje hyperaktivní odkaz pro přístup z internetového prohlížeče.

Sdílení kalendářů pomocí Google Apps
Sdílení kalendářů může být výbornou pomůckou nejen pro servisní či obchodní týmy a jejich dispečery, ale třeba i pro rodinné příslušníky, kteří si tak mohou snadno organizovat nákupy, výročí a návštěvy, nebo například i masy lidí je možno takto informovat o různých nadcházejících akcích.
Pro sdílení kalendářů mezi uživateli je třeba znát e-mailovou adresu Gmail či Google Apps konkrétního uživatele, kde lze nastavit příslušná práva ke kalendáři - jestli má být pouze pro čtení, nebo jestli uživatel smí i do kalendáře zasahovat, přidávat, editovat a mazat záznamy. Dále je možné nastavit kalendář jako veřejný, aby k němu měli přes internetový prolížeč či protokol iCal přístup všichni uživatelé na internetu.


Sdílení dokumentů Google Docs
Google Docs nabízí tvorbu textových dokumentů, tabulek, prezentací, formulářů nebo třeba i kreseb. Stejně tak jako u sdílení kalendářů lze ke konkrétním dokumentům přiřadit práva konkrétním uživatelům pro sdílení - pouze pro čtení či editaci. Textové dokumenty Google lze exportovat do MS Word (doc), tabulky do MS Excel (xls) a prezentace do MS Powerpoint (ppt). Menší nevýhodou pro práci s Google Docs je nutnost online připojení k internetu. Já osobně jsem v praxi zkoušel používat a sdílet Google textové dokumenty i tabulky s dalšími uživateli, ale po několika měsících jsme se rozhodli přejít na sdílení dokumentů přes Dropbox. Všechny nástroje mají své výhody i nevýhody, každý uživatel si ale může vše "osahat", vyzkoušet a vyhodnotit, co je pro něj nejvhodnější.