Synchronizace dat a mobilních zařízeníSynchronizace počítačů

Synchronizace počítačů je nejsnadnější na stále ještě nejpoužívanějším systému MS Windows, ale i uživatelé Apple Mac OS X a Linuxu si přijdou na své, a to například díky internetovým nástrojům od firmy Google a šikovným programům Dropbox či SugarSync.
Firma Google nabízí zdarma synchronizaci kontaktů a kalendářů prostřednictvím produktu Google Apps, e-mail lze synchronizovat přes protokol IMAP. Uživatelům MS Outlook zpříjemní práci program Google Apps Sync, podmínkou je zakoupení placené verze Google Apps for Bussiness, která se předplatí vždy na jeden rok dopředu. Zdarma lze ve verzi Google Apps kalendář s Outlookem synchronizovat nástrojem Google Calendar Sync  a kontakty Google Contacts Sync, ovšem pouze v Outlook 2007.
Apple umožňuje synchronizaci kalendářů, kontaktů a e-mailů přes službu MobileMe, která je taktéž placená, zdarma poskytuje 60-ti denní lhůtu na vyzkoušení.
Jak služby Google Apps, tak i MobileMe jsou dostupné online přes internetový prohlížeč, oba tyto produkty mají své pro i proti. MobileMe je krásně graficky propracované a použitelné, ale s rychlostí jsem nebyl vůbec spokojen. MobileMe nabízí i vzdálené datové úložiště, které lze ve Windows namapovat jako další logickou jednotku, ale díky velmi pomalým rychlostem přenosu dat se mi tato služba jevila jako naprosto nepoužitelná. I MobileMe nabízí pro synchronizaci e-mailové schránky IMAP, v sytému OSX je vše potřebné pro synchronizaci kalendářů, kontaktů, e-mailů a souborů implementováno přímo v systému, ve Windows s Outlookem je třeba použít externí programový nástroj, podobně jako při synchronizaci s Google Apps.


Pro internetovou synchronizaci souborů a složek mezi počítači je ideálním nástrojem mnou vyzkoušený Dropbox či jeho konkurent SugarSync. Oba tyto nástroje umožní synchronizaci souborů z libovolného počtu počítačů, ale přistupovat k nim je možno i z iPhone, iPad i Android - editovat tabulky a texty lze například programem Quickoffice, který má integrovaný přístup k Dropbox. Oba tyto nástroje umožňují sdílení souborových složek s dalšími uživateli. Jak Dropbox, tak SugarSync lze používat na systémech Windows a Apple Mac OS X, ale na Linuxu jen Dropbox.

Výhody Google Apps
+ je zdarma
+ bezproblémová synchronizace s iPhone/iPad, Android
+ integrace v Quickoffice v iPhone/iPad a Android
+ možnost sdílení kalendářů, kontaktů, tabulek a dalších dokumentů

Výhody placené verze Google Apps for Bussiness
+ bezproblémová synchronizace s iPhone/iPad, Android, MS Outlook
+ integrace v Quickoffice v iPhone/iPad a Android
+ možnost sdílení kalendářů, kontaktů, tabulek a dalších dokumentů
+ garance 99,9% dostupnosti
+ 25GB pro e-maily na uživatele

Nevýhody Google Apps (verze zdarma)
- bez garance
- neúplná synchronizace s MS Outlook

Výhody MobileMe
+ integrace v Mac OS X a iPhone/iPad
+ integrace v Quickoffice v iPhone/iPad a Android
+ pěkné přehledné uživatelské prostředí přes webový prohlížeč
+ možnost vzdáleného úložiště, ve Windows připojitelného jako další disk
+ možnost synchronizace s MS Outlook

Nevýhody MobileMe
- pomalý přenos dat
- cena