Synchronizace dat a mobilních zařízeníUSB flash disky a HDD

Synchronizace souborů a složek
Výborným a mnou po několik let testovaným programem pro synchronizaci složek ve Windows je AlwaySync, který je taktéž skvělým a spolehlivým nástrojem na zálohování dat.
Velkou výhodou pro nás Čechy je i lokalizace do češtiny. Za jistých omezeních se dá používat ve verzi zdarma, při větších nárocích na synchronizaci lze pořídit verzi Pro za podle mě velmi přijatelnou cenu.

Kromě široké škály nastavení je obrovskou výhodou kvalitní a spolehlivá automatická synchronizace a ukládání starších verzí či smazaných souborů do uživatelem zvolené složky nebo do koše či je lze smazat nenávratně. Jednosměrnou synchronizaci lze naprosto bezpečně použít pro již zmíněné zálohování.
Krásně použitelný program na synchronizaci větších objemů dat, které nelze dost dobře synchronizovat přes internet, nebo které je potřeba mít neustále u sebe například na flashdisku. USB harddisk či flashdisk se jednoduše připojí k PC a běhěm pár okamžiků AlwaySync začne sám od sebe automaticky synchronizovat, a to včetně již zmíněného zálohování starých či smazaných souborů.
Také během práce AlwaySync synchronizuje automaticky, a to po uživatelem zvolených intervalech. Praxe bývá taková, že když uživatel uloží soubor, během minuty až dvou je automaticky zálohován či synchronizován.


Synchronizace e-mailů, kalendářů, kontaktů a internetového prohlížeče

Thunderbird portable
Přenosná verze oblíbeného e-mailového klienta, po menším pátrání lze zprovoznit i v češtině. Po instalaci a nastavení doplňků Zindus a Lightning lze mít sebou v peněžence aktuální e-maily, kontakty i kalendář. Menší nevýhodou Lightning je, že je třeba mít online připojení k internetu, protože si přes CalDAV stahuje ze serveru Google (či jiného CalDAV serveru) kalendáře. Mít sebou svůj aktualizovaný Thunderbird i s doplňky má opravdu svoje kouzlo - sice dnes každý může mít tyto nástroje v kapse v mobilu, ale když je možnost sednout si k PC s velkým monitorem a klávesnicí, určitě toho využiji a tomuto komfortu se zcela oddám. :)

Firefox protable
Stejně tak jako e-mailový klient Thunderbird od Mozilly má i Firefox svojí přenosnou verzi. A stejně tak i do Firefox Portable lze doinstalovat všechny doplňky včetně synchronizačního nástroje Firefox Sync, se kterým můžeme mít neustále u sebe aktuální nastavení našeho Firefoxu včteně záložek, hesel a historie.

Jen škoda, že přenosné verze Firefox a Thunderbird lze spouštět pouze na počítačích s Windows. Nicméně, Windows jsou dnes skoro všude, a mít sebou microSD kartičku s miniaturní USB čtečkou velikosti mince s mými nejpoužívanějšími nástroji je k nezaplacení.

Skype portable
Pro milovníky a uživatele Skype komunikace je možné sebou na flashdisku nosit i přenosnou verzi tohoto oblíbeného nástroje se svým uživatelským nastavením.