Synchronizace dat a mobilních zařízeníZálohování dat

Zálohování je asi pro většinu z nás bezesporu neodmyslitelnou péčí o data. Jedná se o poměrně komplexní obor, nicméně jde to i jednoduše, pokud nám stačí pár jednoduchých nástrojů.

Zálohování souborů a složek
Někomu stačí, když má "někde" uloženou ještě jednu kopii svých dat. Jiní náročnější uživatelé ale dají přednost nejen okamžitému automatickému zálohování, ale ocení i možnost ukládání předešlých verzí souborů, případně tedy i těch smazaných, a to roztříděných podle data změny / vymazání.

Já osobně už pár let používám program AllwaySync, který již byl několika mým klientům velmi cenným nástrojem při hledání a obnově ať omylem či úmyslně smazaných dat, o havárii disku nemluvě. AllwaySync umí data nejen zálohovat, ale i obousměrně synchronizovat. Pro zálohování se zvolí jednosměrná synchronizace, čímž se zaručí, že při případném vymazání či poškození souborů v záložní složce (např. na záložním disku) původní data zůstanou v nezměněném stavu. Zálohovat data pomocí AllwaySync lze i na vzdálené úložiště na internetu. Já osobně používám k zálohování souborů a složek pomocí AllwaySync USB či ještě jeden interní harddisk nebo síťové úložiště. Na sychronizaci souborů přes internet, což de facto lze v jistém smyslu také použít pro zálohování, je možné použít například Dropbox nebo SugarSync.


Zálohování kalendářů, kontaktů a e-mailů
Google Apps for Business má v ceně garanci 99,9% dostupnost přístupu k datům, v ceně by tedy mělo být i zálohování. Nicméně sychr je sychr a pokud chceme i kalendář, kontakty a e-maily zálohovat po dnech, hodinách či minutách na náš disk, výborným řešením je synchronizace Google Apps s Outlookem pomocí Google Apps Sync a ukládání verzí PST souborů například již zmiňovaným nástrojem AllwaySync. Uživatelé MobileMe mohu ve Windows použít stejný způsob zálohování, pod Mac OS Time Machine.
Pro uživatele, kteří používají bezplatnou verzi Google Apps, může být vhodné synchronizovat Outlook nástrojem Google Calendar Sync a pomocí AllwaySync si automaticky ukládat různé verze PST souborů.
Stejným způsobem tedy můžeme zálohovat náš Outlook i bez Google Apps, pokud jej používáme jenom pro e-mail, nebo ho synchronizujeme s Nokií či Windows Mobile apod. přes kabel nebo Bluetooth.